روزانه های سینمایی
چون که صد آمد …

چون که صد آمد …

ظاهرا تب برنامه تلویزیونی نود آنقدر بالا گرفته است که ساخت برنامه هایی مشابه آن ، اما در موضوعاتی غیر ورزشی ، مورد توجه مدیران شبکه های تلویزیونی قرار گیرد . باز بنابر اخبار منتشره ، سینما گوی سبقت را از رقبا ربوده و نود سینمایی در دستور کار یکی از کانال های سیما گنجانده شده است . اما باید پرسید نود جدید به همان اندازه نود ورزشی موفق خواهد بود ؟ …

نود ورزشی متکی به موجی از پخش برنامه های  گوناگون ورزشی اعم از زنده و تولیدی در شبکه های رادیویی و تلویزیونی است . پخش مستقیم مسابقات فوتبال لیگ سراسری این امکان را به بینندگان نود می دهد که پیگیر پاره ای رخدادها این بار در قالب یک تاک شوی تلویزیونی مانند نود باشند و ارجاعات برنامه به اتفاقات و حاشیه های روز ورزش کشور را دریافته و با برنامه همراهی کنند  و از آن لذت ببرند .

اما سوال اینجاست که ایا سینمای ایران در یک دهه گذشته از موقعیتی شبیه فوتبال در صدا و سیما برخوردار بوده است که اینک مخاطبان نود سینمایی ، علاقه ای به موضوعات آن نشان دهند .؟

وقتی میزان و شاخص ارزیایی همراهی و پشتیبانی تلویزیون از سینمای ملی فقط محدود به پخش تیزر آثار سینمایی آن هم با دریافت هزینه آگهی می باشد و کمترین برنامه ی پر مخاطبی پوشش دهنده رخدادهای متنوع سینمای کشور است ، بیننده با چه ذهنیت و فضای از پیش ترسیم شده ای باید دل به تماشای نود سینمایی بندد ؟

از یاد نمی بریم در چهار سال گذشته که رکورد بی سابقه بازسازی سینما های کشور شکسته شد و افتخاری برای دولت نهم رقم خورد و جان تازه ای به کالبد بیش از یکصد سینما در کشور دمیده شد ، آنچه که برای جام جم نشینان جذابیت داشت خبر معدود ، سینماهای تعطیل شده در بعضی از شهرها بود !

زمانی که نقد و بررسی کارشناسی تولیدات روز سینمای ایران به منزله تبلیغ فیلم ها قلمداد می شود و لابد مصداق ذنب لایغفر می باشد ، به بینندگان میلیونی تلویزیون در بیش از سیصد شهر فاقد سینما ! حق بدهیم که قامت سینما ی ایران را در نسخ رایت شده ویدیویی و بی کیفیت فیلم هایی ارزیابی کنند که از مغازه ها تهیه می کنند .

دهها جشنواره سینمایی در اقصی نقاط کشور سالانه حاصل ذوق هزاران جوان مستعد فیلمساز را به نمایش می گذارند و بعضا بسیاری از آنها موفق به دریافت جوایز معتبری در داخل و خارج از کشور می شوند ، اما اگر شما چهره این جوانان سینماگر و خوش آتیه را در تلویزیون دیده اید ، بنده هم دیده ام . !

… مخلص کلام اگر قبل یا همزمان با پخش برنامه نود سینمایی ، صدا و سیما روی خوش به سینما و عرصه های مختلف فنی ، صنعتی ، رسانه ای و هنری آن نشان دهد ، قطعا در بر پاشنه مراد خواهد چرخید و زندگی شیرین شد ه ! و به همذات پنداری تماشاگران با مضمون برنامه جدید منجر خواهد شد .

در این صورت می توان دل خوش بود و این نغمه را سرود که :

چون که صد آمد نود هم پیش ماست !

سعید رجبی فروتن

در کنار روزمرگی های معمول، این جا خودم و افکارم را ثبت می کنم. از فرهنگ و هنر تا سینما و نمایش خانگی... می توانید نوشته های من را در «روزانه های سینمایی» دنبال نمایید.

اضافه کردن نظر

این سایت از اکیسمت برای کاهش هرزنامه استفاده می کند. بیاموزید که چگونه اطلاعات دیدگاه های شما پردازش می‌شوند.

مرا در شبکه‌های اجتماعی دنبال کنید