روزانه های سینمایی
معشوقه به سامان شد تا باد چنین بادا!

معشوقه به سامان شد تا باد چنین بادا!

تصور اینکه یک روز از هر گونه صحبت در باره بعضی چیزها منع شوی و بعد ورق برگردد و برای صحبت در باره همان اسرار مگو! تریبون در اختیارت بگذارند، به چیزی شبیه رویا می ماند. خبرنگاری که صدا و سیمای او برای بنده و شما آشناست در کمال ناباوری میکروفن را بطرفم گرفت تا در مقابل دوربین خبر ساعت ۲۱ دلایل تاخیر در عرضه بعضی از سریال های ایرانی و خارجی را توضیح دهم. هنوز درشش و بش این بودم که …

 

اسم سریالی را ببرم یا نبرم خبرنگار تیر خلاص را زد و نام سریال های ایرانی شبکه را به زبان آورد. گفتگو که تمام شد، طاقت نیاوردم از خبرنگار دلیل ممنوعیت دیروز و رفع امروز آن را سوال کردم. از اظهار بی اطلاعی او تازه متوجه شدم در تشکیلات عریض و طویل جایی که او کار می کند، بر خلاف ظاهر، دیدگاه ها و نگرش های متکثری حاکم است. به هر حال تا حاصل کار خبرنگار محترم به روی آنتن نرفت، از نیت خیری که در ورای مصاحبه نهفته بود، مطمئن نشدم. راستش یاد اولین باری افتادم که به برنامه هفت دعوت شده بودم و در کمال شگفتی متوجه شدم با سناریویی از پیش نوشته شده، می باید در برابر پرسش اصلی برنامه جوابگو باشم و توضیح دهم چرا تولیدات سطحی در شبکه ویدیویی به چشم می آیند.! این سوال بصورت زیر نویس برای مردم هم طرح شده بود و سلسله گزارش هایی بصورت پلی بک به عنوان مدرک و سند جرم به رخ من و بیننده کشیده می شد. هر قدر هم می گفتم همه محصولات شبکه تولیدات ویدیویی نیستند، چنین تولیداتی همگی کمدی نیستند و در میان کمدی ها آثار قابل اعتنایی هم وجود دارد، گوش شنوایی نبود. به هر حال فضا چنین توضیحاتی را بر نمی تابید زیرا قرار نبود که در اولین مواجهه ی مدیر شبکه نمایش خانگی کشور با مردم قدری در باره شبکه، اهداف و برنامه هایش و هزار حرف ناگفته دیگر سخن به میان آید. چند ماه بعد که مجددا" در فهرست مهمانان برنامه قرار گرفتم و دوباره همان سوال های تکراری برنامه اول از من پرسیده شد! با خودم اندیشیدم که گاهی اوقات بیش از آنکه غرض و منظور خاصی از طرح سوالات به ظاهر جهت دار وجود داشته باشد، متاسفانه کمبود مطالعه و تحقیق توسط عوامل اصلی برنامه، ناخواسته چنین برداشتی را به بار می نشاند.
… بگذریم. حال که بعد از مدتها رسانه ملی به سریال های ایرانی روی خوش نشان داده و چرایی تاخیر در پخش آنها را مورد پیگیری قرار داده است، بهتر است با یادآوری گذشته، کاممان را تلخ نکنیم و آرزو کنیم این برخورد کریمانه تداوم یابد و سیما به موازات تلاش های مجدانه برای جذب مخاطب و رقابت با تلویزیون های ماهواره ای، مشوق برنامه سازان و هنرمندان کشور در شبکه نمایش خانگی باشد.

اگر موفق به دیدن گزارش سیما در بخش خبری ۲۹ خرداد نشده اید، همین قدر بدانید که مردم و فروشندگان از عرضه سریال در شبکه ویدیویی به نیکی یاد کردند و از تاخیر و وقفه های پیش آمده گله نمودند. در مصاحبه گفتم و اینجا نیز تکرار می کنم اگر موسسات به دلایلی غیر موجه مخاطبان را در انتظار طولانی برای عرضه ادامه سریال ها گذاشته باشند، حداقل برخورد با آنها این خواهد بود که پس از این، مجوز سریال تازه ای به آنها داده نخواهد شد. این را هم بدانید پس از توزیع قسمت ۲۵ سریال قهوه تلخ در روزهای آینده تا حدود دو ماه سریال پخش نخواهد شد. چرا؟ جواب را از زبان کارگردان اثر در ابتدای قسمت ۲۵ بشنوید.

سعید رجبی فروتن

در کنار روزمرگی های معمول، این جا خودم و افکارم را ثبت می کنم. از فرهنگ و هنر تا سینما و نمایش خانگی... می توانید نوشته های من را در «روزانه های سینمایی» دنبال نمایید.

اضافه کردن نظر

این سایت از اکیسمت برای کاهش هرزنامه استفاده می کند. بیاموزید که چگونه اطلاعات دیدگاه های شما پردازش می‌شوند.

مرا در شبکه‌های اجتماعی دنبال کنید