روزانه های سینمایی
دست تدبیر گره گشاست

دست تدبیر گره گشاست

فیلمی مستند ساخته می شود. نقش اصلی فیلم – از چهره های نامدار ورزشی – گروه سازنده را به حریم خانه و کاشانه اش راه می دهد. در خلوت و جلوت سفره خاطرات دور و نزدیکش را جلوی آنها می گسترد و با یادآوری گذشته های تلخ و شیرین، ابعاد تازه ای از شخصیت و زندگی اجتماعی اش را به نمایش می گذارد. فیلم در نمایش عمومی خود، در یک جشنواره و نیز نمایشی خصوصی در یکی از سالن های شهر با استقبال طرفداران روبرو می شود. قهرمان دیروز عرصه ورزش در آیین نقد و بررسی فیلم دوشادوش عوامل فیلم به ابراز احساسات حاضران پاسخ می دهد و از تلاش های گروه سازنده فیلم تجلیل به عمل می آورد. اولین بار نیست که او مقابل دوربین سینما قرار گرفته است. محبوبیت اجتماعی وی آنقدر ظرفیت دارد که در آینده نیز فیلمسازان دیگری شخصیت او را دستمایه آثار تازه ای قرار دهند و دل انبوه هوادارانش را شاد کنند.

… همه چیز به خوبی پیش می رفت تا اینکه گروه سازنده به صرافت عرضه اثر در شبکه نمایش خانگی افتاد. مقدمات کار فراهم شد. قابل پیش بینی بود که جامعه هواداران استقبال گرمی از فیلم به عمل آورند و کام سازندگان و قهرمان را شیرین کنند. تمام محاسبات برای عرضه…

موفق آمیز اثر انجام شده بود. شرکتی با پشتوانه سالها کار و فعالیت در شبکه، با در اختیار داشتن شبکه گسترده توزیع آماده بود تا میدان را در قبضه پخش و توزیع اثر درآورد. با آنکه شهرت قهرمان فیلم آنقدر بود که در همان روزهای نخست، عرضه فیلم مثل یک بمب خبری عمل کند، با این وجود تمهیدات لازم برای معرفی و تبلیغ شایسته فیلم پیش بینی شده بود. شمارش معکوس برای انتشار اثر آغاز شد و عوامل حرفه ای دست اندرکار تولید و توزیع، در انتظار ثبت نقطه عطفی در کارنامه هنری و حرفه ای خود بودند. اما ناگهان حادثه ای به وقوع پیوست و لنگر حرکت کشتی قبل از آغاز سفری طوفانی، مجددا" به قعر دریا فرو رفت و کشتی از حرکت بازایستاد. قهرمان اعتراض کرد و سوت توقف بازی را به صدا درآورد. او به تیم توزیع فیلم کارت قرمز نشان داد. کارتی که در عمر ورزشی اش؛ کمتر به رخ او کشیده شده بود. او مدعی بود فیلم صرفا" به قصد نمایش در محافل و مجالس محدود ساخته شده و حالا که قرار است در ظرف رسانه ای تازه ای به خیل علاقه مندان ارائه شود، باید رضایت وی جلب و ترتیبات تازه ای پیش گرفته شود. سرد و گرم روزگار و نامرادی های ورزش حرفه ای به او آموخته بود یا وارد معرکه ای نشود و یا اگر شد مرد و مردانه تن به قواعد بازی دهد. او انتظار داشت و دارد که از ابتدا صادقانه موضوع را با او در میان می گذاشتند تا او نیز موضعی متناسب با استفاده و بهره برداری از نام و اعتبارش در مناسبات و آرایش رسانه ای جدید اتخاذ کند. در چند ماه گذشته گروه سرمایه گذار برای خلاصی از وضعیت پیش آمده تلاش هایی را کرده است اما ظاهرا" توفیقات لازم حاصل نشده است. شاید اگر روزی که سرمایه گذاران در اتاق فکرشان چگونگی عرضه موفقیت آمیز فیلم را در شبکه به بحث گذاشتند بودند، شخص اول فیلم را هم محترمانه در جمع خویش پذیرا می شدند و رضایت او را که در واقع بهانه اصلی برای ساخت و نمایش فیلمی خاطره انگیز بود به دست می آوردند، حالا مدتها از انتشار فیلم در بازار گذشته بود و دوستداران قهرمان بی بدیل آسمان فوتبال ایران، بارها از تماشای فیلمی با حضور مرد پاطلایی لذت برده بودند. به نظرم پیشنهاد یکی از عوامل فیلم که عوائد فیلم در صورت بازخورد مثبت در بازار، با کسر هزینه های تولید و تکثیر، زیر نظر قهرمان پیشکسوت به امور خیریه اختصاص یابد، رافع بن بست کنونی خواهد بود. بدین ترتیب ضمن آنکه حسن ختامی برای این ماجرا رقم می خورد، نیات پاک و خیرخواهانه دو طرف مناقشه نیز بیش از پیش نمود می یابد.

سعید رجبی فروتن

در کنار روزمرگی های معمول، این جا خودم و افکارم را ثبت می کنم. از فرهنگ و هنر تا سینما و نمایش خانگی... می توانید نوشته های من را در «روزانه های سینمایی» دنبال نمایید.

اضافه کردن نظر

این سایت از اکیسمت برای کاهش هرزنامه استفاده می کند. بیاموزید که چگونه اطلاعات دیدگاه های شما پردازش می‌شوند.

مرا در شبکه‌های اجتماعی دنبال کنید