روزانه های سینمایی
خصال دکتر صدوق*

خصال دکتر صدوق*

ماجرا از آنجا آغاز شد که روسای محترم دولت های پیشین تصمیم گرفتند خرق عادت کنند و ریاست این سازمان را که از اساس به دلیل مشکلات دیرینه اش به مردانی در هیبت رستم دستان نیاز داشت ، به زعم خود به بانوان محترمی بسپارند که متاسفانه هیچ شباهتی به گرد آفرید نداشتند …

صبح یک روزی پاییزی ، تماشای بزرگمردی در تلویزیون که همگان به ایستادگی ، همت و تلاش های موثر او در سه دهه گذشته اعتراف دارند و او را نماد یک مدیر دلسوز ، فهیم و کار بلد می دانند ، حسرتی را در دلها باقی نهاد . دکتر محمد باقر صدوق مدیر ارشد سازمان محیط زیست ایران پس از سالها خدمت صادقانه در استانهای کشور ، در شرایطی به عنوان معاون سازمان محیط زیست در مقابل دوربین های تلویزیونی نشست که در اثر عارضه بیماری ، دچار لرزش شدید دست ها بود و سعی او برای کنترل این عارضه ، راه به جایی نمی برد و تصویر برداران نیز ناگزیر از بستن کادرهایی بسته تر از او بودند تا حرکات ناخواسته دست هایش تمرکز بیننده را سلب نکند . در برنامه روز از نو ی بیست و سه آبان اینانلو با درک حال دکتر صدوق بیش از اندازه متعارف حرف زد تا بخشی از مکنونات قلبی و بغض های در گلو مانده دکتر را در این سالها پژواک دهد . یادم نمی رود دکتر صدوق دو سال پیش در پاسداری از محیط و منطقه حفاظت شده پارک سرخه حصار تهران ، به سختی مورد ضرب و شتم متجاوزان به حریم این پارک ملی قرار گرفت . او نیز مانند یکصد و پنجاه شهید پاسدار سازمان ، به عادت همیشگی خود ، از پشت میز مدیریت محیط زیست استان به استقبال خطر رفت و مرعوب خشونت مهمانان ناخوانده نشد .دکتر صدوق صاحب تالیفات متعدد علمی و از نوادر مردانی است که با تمام وجود به کارشان عشق می ورزند و در حراست از اقلیم ایران عزیز هیچگاه تن به سازش و تمکین در برابر گروه های فشار چه رسمی و چه از نوع غیر رسمی آن نمی دهند .

حسرتی که باقی می ماند آن است که چرا دیر به یاد چنین سرمایه های بی بدیلی می افتیم و از انرژی و توان شگرف آنان در مراکز ستادی زودتر استفاده نمی کنیم . قطعا حسن انتصاب ایشان از سوی ریاست سازمان اگر چه با تاخیر ، جای تقدیر دارد و باید از خداوند بزرگ ، سلامتی وجود دکتر و بهره گیری از خصال  نیکوی او را تا سالیانی طولانی تر طلب کنیم .

* اشاره به کتاب خصال اثر عالم شیعی شیخ صدوق می باشد .

سعید رجبی فروتن

در کنار روزمرگی های معمول، این جا خودم و افکارم را ثبت می کنم. از فرهنگ و هنر تا سینما و نمایش خانگی... می توانید نوشته های من را در «روزانه های سینمایی» دنبال نمایید.

اضافه کردن نظر

این سایت از اکیسمت برای کاهش هرزنامه استفاده می کند. بیاموزید که چگونه اطلاعات دیدگاه های شما پردازش می‌شوند.

مرا در شبکه‌های اجتماعی دنبال کنید