روزانه های سینمایی
اینجا در دیار کریمان

اینجا در دیار کریمان

برای شرکت در مراسم افتتاحیه همزمان بیست و پنجمین جشنواره فیلم کودک و نوجوان مهمان مردم با صفای کرمان هستم. پس از انجام آیین افتتاحیه که بطور طبیعی بیشترین حاضران آن را کودکان دبستانی تشکیل می دادند، ایده ها و برنامه هایی برای برگزاری هر چه با شکوهتر چنین مراسمی به ذهنم رسید که حتما" با همکارانم در ستاد جشنواره در میان خواهم گذاشت. از انعکاس سخنانم در مقابل دو برنامه تلویزیونی نگرانی ندارم اما تجریه نشان داده است که خبرنگاران نوجوان و جوان محلی به دلیل عدم تسلط کافی به ادبیات سینمایی حتما" حاصل کارشان قبل از آنکه روی خروجی قرار گیرد، یکبار باید بازخوانی و ویرایش شود. پاراگراف های پایانی مصاحبه ای که لینک داده ام، بخوانید تا بهتر متوجه عرضم شوید. ایضا" انتشار همین خبر توسط  یک خبرگزاری دیگر بی کم و کاست.!

سعید رجبی فروتن

در کنار روزمرگی های معمول، این جا خودم و افکارم را ثبت می کنم. از فرهنگ و هنر تا سینما و نمایش خانگی... می توانید نوشته های من را در «روزانه های سینمایی» دنبال نمایید.

۳ comments

این سایت از اکیسمت برای کاهش هرزنامه استفاده می کند. بیاموزید که چگونه اطلاعات دیدگاه های شما پردازش می‌شوند.

 • جناب فروتن
  دلنوشته ای تقدیمتان میکنم که امیدوارم بی پاسخ نباشد. اگرچه کمی طولانیست اما خدا کند که بادرک صادقانه این مطلب واکاوی ونگاه گردد.از زیاده گویی که انجام داده ام پیشاپیش از شما و دیگر دوستان این سایت عذرخواهی مینمایم:
  اگر این روزها نیم نگاهی به جراید  و پایگاه های اطلاع رسانی هنری و سینمایی داشته باشیم حتما مسئله جدیدی بامفهوم "سازمان سینمایی"برخورد خواهیدنمود .موضوعی که متولیان اصلی آن  ارشاد هستند واز ان بعنوان یکی از مهمترین امور استراتژیکی و اصولی فرهنگ وهنر نظام اسلامی شمرده  و براین مدعی تاکید میگردد که  بسیاری از نیازهای سینمای ملی و وطنی با این سازمان رفع و اعتلا و غنی شدن  سینمای ایران را دربرخواهد داشت. بیان این نکته که  ساعتها رسیدگی وکارشناسی  بر سر این مقوله نوید بخش روزهای خوش سینمای ایران خواهد بود هرروز پررنگ ترو برجسته تر عنوان میگردد که این امر در حال حاضر مورد نقد هنرمندان ومنتقدان کشور گردیده و در این موضوع اضهار نظرهایی هم دربعد مثبت و هم منفی از سوی صاحبنظران امور فرهنگی وسینمایی دیده میشود.
  اگر کمی واضح تر وشفاف تر سخن بگوئیم در ایم روزها هر نهاد ،گروه،صنف ودسته ای که با فرهنگ وهنر در ارتباط است به سوی این سازمان واکاوی نموده و از این تشکل جدید التاسیس که هنوز رسما اعلام موجودیت وشروع به کار ننموده ابراز سهمخواهی نموده و جایگاه واقعی خود را در این سازمان در شرف تاسیس جستجو مینماید.
  گروهی با برنامه و گروهی بی برنامه اهداف این سازمان را با کارهای خود چک مینمایند ودر خیلی مواقع اگر با ردیف مطالبات انها سنخیت وهمخوانی نداشته باشد به غوغا سالاری و زیاده خواهی میپردازند.هدف بنده از ابراز این مسائل رفتن به بیراهه و حاشیه کشاندن مساله نیست . بهر حال دودهه از تشکیل شبکه نمایش خانگی وویدئو رسانه گذشته است وخواسته و ناخواسته به عنوان فرزند خلف و یا فرزند سرراهی ارشاد بعنوان قربانیان و سنگرسازان بی سنگر "تهاجم فرهنگی" قرار گرفته ایم و با بالاترین نرخ های فیلمهای ویدئویی در سالهای دور ساخته ایم وبا تزریق اجباری فیلمهای سهمیه موسسات که هنوز در فروشگاههای ما با تارهای عنکبوت و لانه حشرات موزی عجین هستند روزگار گذرانده ایم تاجایی که به سرحد ورشکستگی رفته ایم وچه بسا بسیاری از همکارانمان هم با این حرفه نگون بخت گردیده اند اما کسی نبود تا ناله وفریاد بی رمق ما را بشنود و مطالبات ما را واکاوی نماید.
  حال که همه در این آشفته بازار از حق خود دفاع مینمایندو به دنبال مطالبات بیش از گذشته خود هستند سهم واقعی فروشگاهها و ویدئو رسانه از "سازمان سینمایی" چقدر است؟ آیادر نهاد تازه تاسیس سازمان سینما و در بین برنامه ریزی های صورت گرفته شده  ان باز هم نمایش خانگی در آخر صف قرار دارد و بعنوان "فرزند سرراهی "و"وصله ناجور" ارشاد نگاه میگردد و یا برای این صنف برنامه ای جهت بهبود وضع نوخوشایندان و بهبود واعتلای این صنف پرمخاطب ومردمی  تدارک دیده شده است؟ ایا از اجحاف وتداخل شغلی موجود در این صنف که فروشگاه داران ان را سالهاست مظلومانه به ورطه نابودی ونیستی کشانیده واز طرفی با توجه به بستر وتعریف نامناسب از شبکه نمایش خانگی در جامعه به عنوان یک رسانه پویا وقوی در برابر رسانه های دیگر مثل تلوزیون ،ماهواره،اینترنت و دریک کلام تکنولوژیهای نوظهور فکری پیشگیرانه و ارتقائی برای این حرفه دیده وسنجیده شده است؟
  واقعا پاسخ این سوالهای بی جواب در سهم نمایش خانگی از سازمان سینمایی در سخنان کیست؟

 • با عرض سلام خدمت شما اقای فروتن.خیلی خوشحال شدم از اینکه تشریف آوردید کرمان.باعث افتخاره اگه بتونیم از نزدیک با شما دیدار داشته باشیم.مشتاق دیدار

 • جناب آقای فروتن عزیز شما به بعضی از سوالات که اصلا جواب نمی دهید و یا اگر به بعضی از سوالات جواب میدهید پاسخ شفافی نمی دهید و طفره میرویدمثل سوال آقای راوی که اصلا پاسخ ندادید.
  آهان :ببخشید یادم رفته بود عرضه محصولات فرهنگی کیلوی چند از سوپر مارکتها باید پرسید نه؟

مرا در شبکه‌های اجتماعی دنبال کنید