روزانه های سینمایی
از لابلای مطبوعات ۶- آقای مدیری شما چرا؟

از لابلای مطبوعات ۶- آقای مدیری شما چرا؟

فرهنگ‌وهنر- «مهران مدیری» پدیده غریبی است. او به مدد شهرت فراوان و محبوبیت خود دست به هر کار بزند مورد پسند مردم قرار می‌گیرد. «مدیری» بازیگر توانا و کاریزماتیک، کارگردان با هوش و خواننده‌ای خوش صدا است اما ساخت اثری ضعیف و پرحاشیه چون «قهوه تلخ» تمام این محاسن را زیر سوال می‌برد.
«قهوه تلخ» که ابتدا قرار بود از تلویزیون پخش شود، بنا به دلایلی روی آنتن نرفت و در شبکه ویدئوی خانگی توزیع شد، آن هم با وعده هدایای نقدی، غیرنقدی و آپارتمان لوکس و مبله ای که ظاهری رویایی داشت. علت اقبال مردم به این سریال را به جز نام «مدیری» می‌توان در همین جوایز وسوسه بر انگیز جستجو کرد. در غیر اینصورت چه لزومی دارد افراد جامعه برای برنامه‌ای که پیش از این نمونه‌های بهترش به رایگان از تلویزیون پخش شده بود هزینه کنند؟«قهوه تلخ» در ابتدا سریال شاد و دلنشینی بود وبیشتر از وسوسه کد جوایز، به ضرب «جان من» و «مرگ تو»هایی که مدیری در ابتدای سریال خطاب به مردم می‌گفت تا حد زیادی از تکثیر غیرمجاز در امان ماند. فیلمنامه خوب و بازی‌های متفاوت برخی از بازیگران سریال آن اندازه چشمگیر از آب درآمده بود که بتوان یکنواختی و کسالت همیشگی که در کارهای مدیری وجود دارد را نادیده گرفت. یکنواختی که از عناصر تکراری، بازی دادن دوستان و رفقا و بکارگیری بیش از حد تکیه کلام‌های ساختگی بوجود می‌آید و این همان یکنواختی و لوس شدنی است که خود مدیری در ابتدای مجموعه ۲۵ به آن اشاره کرد و اذعان داشت که در سری ۲۶ که یک ماه بعد ارائه خواهد شد تغییراتی در «قهوه تلخ» بوجود آورده تا به مذاق بینندگان خوش آید اما گویا هنوز یک ماه سپری نشده و یا مدیری قصد ندارد پس از ماه‌ها ادامه‌ای بر «قهوه تلخ» بسازد؟ گرچه برخی از منابع خبری ذکر کرده‌اند که او در حال حاضر با بازیگران جدید در متروی قیطریه سرگرم فیلم برداری سری جدید «قهوه تلخ» است اما ای کاش او به بینندگانش چنین قولی نمی‌داد و یا کمی زودتر برای بهبود کیفیت سریال دست به کار می‌شد.
فردی که در این شرایط نابسامان اقتصادی «قهوه تلخ» را می‌خرد انتظاری بیش از «باغ مظفر» و «نقطه چین» دارد و کمپانی «گلیان برادرز» باید خیلی از چنین موفقیتی به خود ببالد که توانسته مجموعه‌ای بی‌محتوا و صرفا سرگرم کننده را که هفته به هفته افت بیشتری می‌کند را بخاطر نام این کارگردان طناز به مخاطبان بفروشد. البته بهتر است بگوییم هر دو هفته، ماهی یک بار چون با پخش نامنظم و بی‌برنامه سریال، رشته ارتباط بیننده با داستان گسسته می‌شود و این به نوبه خود نقطه ضعف بزرگی است. این موفقیت مالی زمانی به چشم می‌آید که «قلب یخی» بعنوان رقیب «قهوه تلخ» در شبکه ویدئویی شکست تجاری می‌خورد اما خبرگزاری ها و مطبوعات از اتومبیل گرانقیمت و خریدهای چند میلیونی مدیری از اکسپوی مجسمه خبر می‌دهند. جالب آنکه «گلیان برادرز» به این مقدار سود راضی نبودند و قصد داشتند با آوردن «محمدرضا گلزار» یک شبه ره صد ساله بروند که به دلیل فشارها و اعتراضات گسترده پیرامون دستمزد هنگفت او منصرف شده، تنها افتخار حضور در مراسم قرعه کشی را به او دادند و در آنجا روی خوش‌تیپی او تاکید کردند!
اما قرعه کشی خود داستان دیگری است. به نوشته سینماپرس؛ داستانی که از نظر «علیرضا کریمی»، مدیر کل تبلیغات وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی وقت، صوری و دروغین بوده و دست‌اندرکاران «قهوه تلخ» به تعهداتشان در برابر مردم عمل نکرده‌اند و هدایای برندگان را نداده‌اند. وی در گفتگویی اظهار داشته؛ جایزه‌ها عبارت بود از ۶ پراید و ۵۵ جایزه یک میلیون تومانی که من در زمان قرعه‌کشی آنها را مجبور می‌کردم تا همان لحظه با برندگان پرایدها تماس بگیرند، ولی برندگان ۵۵ جایزه یک میلیون تومانی را نمی‌توانستیم مطلع کنیم. من برای چندمین بار به مسئولان مهلتی دادم که آمار خود را ارائه دهند و به قول خود عمل کنند که متأسفانه باز هم این کار صورت نگرفت و من تصمیم گرفتم برای حفاظت از حق و حقوق مخاطبان، دیگر در مراسم قرعه‌کشی شرکت نکنم و این مراسم را تأیید نمی‌کنم.»
در چنین شرایطی که نماینده وزارت ارشاد شرکت در این قرعه‌کشی دروغین را تحریم می‌کند، مردم جوایز و آپارتمان‌های وعده شده را دریافت نمی‌کنند و حتی سریال به موقع به دستشان نمی‌رسد چگونه می‌توانند به بهترین هنرمندشان اعتماد کنند. آن هم هنرمندی که برنامه خاطره‌انگیزی چون «ساعت خوش» را در کارنامه‌اش دارد و در گفتگویی «صداقت» را مهم‌ترین صفت آدمی دانسته و اعتقاد دارد مردم باید حقایق امور را بفهمند.
پس چرا آقای مدیری؟ شما چرا؟ بی‌شک هنوز هم قصد دارید سریال بسازید و همیشه به حمایت و اعتماد ما مردم نیاز دارید ولی با این کارتان اعتمادمان را به سایر قرعه‌کشی‌ها هم از بین بردید. کاش بجای گلگشت در مرغزار هنر و تمرکز بر موسیقی فولکلور، پایان درست و درمانی برای سریال‌تان آماده می‌کردید و بیش از این کشش نمی‌دادید. بخاطر «سیروس الوند»، کارگردان پیشکسوت سینما هم که شده آبروی «قهوه تلخ» و خودتان را حفظ کنید چون او راجع به شما گفته: «زمان جنگ جهانی دوم در ایران، روی در مغازه‌ها می‌نوشتند، نان رسید، آرد رسید. حالا روی در مغازه‌ها می‌نویسند؛ «قهوه تلخ» رسید. این یعنی «قهوه تلخ» امروز برای مردم آذوقه‌ای است که منتظر آن هستند.»                                         

                                                                                                                       روزنامه ابتکار-۲ آذر ۹۰
 

سعید رجبی فروتن

در کنار روزمرگی های معمول، این جا خودم و افکارم را ثبت می کنم. از فرهنگ و هنر تا سینما و نمایش خانگی... می توانید نوشته های من را در «روزانه های سینمایی» دنبال نمایید.

۱ نظر

این سایت از اکیسمت برای کاهش هرزنامه استفاده می کند. بیاموزید که چگونه اطلاعات دیدگاه های شما پردازش می‌شوند.

  • سلام
    قرار بود دو یا حداقل یک قسمت از قهوه تلخ قبل از محرم توزیع شود که دوباره این اتفاق نیفتاد ….جالب این است که بعضی مطبوعات هم با نوشتن یادداشت ها و مقاله های بی ربط(مثل همین یکی با عنوان "آقای مدیری شما چرا؟") مشکلات را به کیفیت قهوه تلخ یا به شخص مهران مدیری ربط می دهند در حالی که همه می دانند سری ۲۶ آماده است پس احتمالا این مشکلات به جای دیگری باز می گردد شاید مثلا در بازبینی ایرادات زیادی گر فته می شود. خواهش می کنم حداقل کاری کنید که بعد از دهه ی اول ماه محرم سری ۲۶ توزیع شود…اگر به این شکل پیش برود ممکن است اصلاً هیچ وقت توزیع نشود و مثل شب های برره که از تلویزیون پخش می شد و نا تمام ماند یا سی دی های گنج مظفر که هیچ گاه پخش نشد گروه سازنده از خیر این یکی هم بگذرند و این اصلا خوب نیست ….لطفا مسائل و مشکلات مربوط را برطرف کنید تا قهوه تلخ هم توزیع شود و این انتظار بحث انگیز به پایان برسد….

مرا در شبکه‌های اجتماعی دنبال کنید